Lidhje me faqet e vjetra të PKG

Faqet e ndërkombëtare të PKG transferohen gradualisht në format të ri. Ju mund të gjeni faqet e mëparshme qe tashmë jane përmirsuar (me të gjitha përbërjet e tyre) në linkun e mëposhtëm.

Search for content

Lajmet e fundit

Dënojmë intensitetin e agresionit imperialist të SHBA-ve kundër Kubës dhe popujve të Amerikës Latine

2019-04-18

Dënojmë intensitetin e agresionit imperialist të SHBA-ve kundër Kubës dhe popujve të Amerikës Latine
Partia Komuniste e Greqisë (KKE) dënon kërcënimet që lëshoi ...
Komunistët në vendin e dytë, me rritje të votave dhe të përqindjes, mbi 20%

2019-04-11

Komunistët në vendin e dytë, me rritje të votave dhe të përqindjes, mbi 20%
Më 10 prill 2019, u realizuan zgjedhjet studentore në ...
Për stërvitjet ushtarake të "Sea Shield-2019" në Detin e Zi

2019-04-09

Për stërvitjet ushtarake të "Sea Shield-2019" në Detin e Zi
Stërvitja e madhe detare shumëkombëshe e NATO-s në Detin e Zi, e ...
SHPALLJE E ZYRËS SË SHTYPIT PËR 70 VJETORIN E THEMELIMIT TË NATO-s

2019-04-08

SHPALLJE E ZYRËS SË SHTYPIT PËR 70 VJETORIN E THEMELIMIT TË NATO-s
70 vjetori i themelimit të NATO-s është një përvjetor i zi për ...
Fjalimi i Dhimitri Kucubas në Fakultetin e Filozofisë së Universitetit të Athinës

2019-04-04

Fjalimi i Dhimitri Kucubas në Fakultetin e Filozofisë së Universitetit të Athinës
Më 3 prill, 2017 Sekretar i Përgjithshëm KQ të Partisë Komuniste ...

» Shiko të gjitha lajmet...

LOGO_20oSYNEDRIO_KKE Sq

On the Cyprus Issue

Positions and materials of the KKE on the developments around the Cyprus Issue

E re 2019

Dënojmë intensitetin e agresionit imperialist të SHBA-ve kundër Kubës dhe popujve të Amerikës Latine

2019-04-18

Dënojmë intensitetin e agresionit imperialist të SHBA-ve kundër Kubës dhe popujve të Amerikës Latine
Partia Komuniste e Greqisë (KKE) dënon kërcënimet që lëshoi Këshilltari i Sigurisë së SHBA-ve, John Bolton, kundër popujve të Kubës, Venezuelës dhe Nikaraguas, duke i karakterizuar këto shtete si "treshja e tiranisë" dhe "kërcënim për sigurinë e rajonit". ...
Komunistët në vendin e dytë, me rritje të votave dhe të përqindjes, mbi 20%

2019-04-11

Komunistët në vendin e dytë, me rritje të votave dhe të përqindjes, mbi 20%
Më 10 prill 2019, u realizuan zgjedhjet studentore në Universitetet e Greqisë për Këshillat e shoqatave studentore. Këto zgjedhje mbahen në universitetet TEI (Institucione të Arsimit Teknologjik) dhe AEI (Institucionet e Arsimit të Lartë). ...
Për stërvitjet ushtarake të "Sea Shield-2019" në Detin e Zi

2019-04-09

Për stërvitjet ushtarake të "Sea Shield-2019" në Detin e Zi
Stërvitja e madhe detare shumëkombëshe e NATO-s në Detin e Zi, e quajtur Sea Shield-2019, ku marrin pjesë SHBA, Bullgaria, Greqia, Rumania, Kanadaja, Holanda, Turqia, si dhe Ukraina dhe Gjeorgjia, vjen të shtohet në "lëmshin" e tensioneve të marrëdhënieve të aleancës imperialiste të NATO-s me ...
SHPALLJE E ZYRËS SË SHTYPIT PËR 70 VJETORIN E THEMELIMIT TË NATO-s

2019-04-08

SHPALLJE E ZYRËS SË SHTYPIT PËR 70 VJETORIN E THEMELIMIT TË NATO-s
70 vjetori i themelimit të NATO-s është një përvjetor i zi për popujt e botës, si dhe një rast për të hulumtuar historinë e përgjakshme të kësaj organizate imperialiste, e cila vazhdon të shkruhet edhe në kohën tonë. ...
Fjalimi i Dhimitri Kucubas në Fakultetin e Filozofisë së Universitetit të Athinës

2019-04-04

Fjalimi i Dhimitri Kucubas në Fakultetin e Filozofisë së Universitetit të Athinës
Më 3 prill, 2017 Sekretar i Përgjithshëm KQ të Partisë Komuniste të Greqisë (KKE), Dhimitri Kucuba, vizitoi Fakultetin e Filozofisë të Universitetit të Athinës dhe foli për studentët me rastin e fushatës së trefishtë elektorale, të zgjedhjeve lokale, rajonale dhe zgjedhjeve për Parlamentin ...
Themelimi i PAME një arritje e madhe në luftën për interesat e punëtorëve

2019-04-04

Themelimi i PAME një arritje e madhe në luftën për interesat e punëtorëve
Më 3 prill, 2019 punëtorët e Athinës, por edhe sindikalistë nga e gjithë bota, morën pjesë masive në aktivitetin militant me rastin e 20 vjetorit të themelimit të Frontit Militant Mbar-punëtorë (PAME), i cili u organizua në qytetin Kesariani të Atikës. ...
Lufta kundër mafies sindikaliste është çështje për çdo punëtorë!

2019-03-29

Lufta kundër mafies sindikaliste është çështje për çdo punëtorë!
Sindikatat dhe Federatat Sindikaliste organizuan demonstratë masive në datën 23.03.2019, përpara godinës së Konfederatës së Përgjithshme të Punëtorëve të Greqisë (GSEE). ...
Partia Komuniste e Greqisë (KKE) vazhdon të luftojë kundër planeve dhe organizmave imperialiste

2019-03-27

Partia Komuniste e Greqisë (KKE) vazhdon të luftojë kundër planeve dhe organizmave imperialiste
Këto ditë plotësohen 20 vjet nga bombardimet e NATO-s në Jugosllavi dhe dy muaj që nga firmosja e marrëveshjes së Prespës nga Parlamenti grek. ...
Beteja të forta që sindikatat të jenë në duart e punëtorëve

2019-03-26

Beteja të forta që sindikatat të jenë në duart e punëtorëve
Kohët e fundit, në Greqi, bëhet një luftë e ashpër nga Federatat Sindikaliste në sektorë, nga Qendrat Punëtore të qyteteve, nga sindikata dhe sindikalistë, të cilët iu përgjigjen thirrjes së Frontit Militant Mbar-punëtorë (PAME), kundër planeve të mafies sindikaliste që mban në duart e saj ...
Për bashkëpunimin Greqi - Qipro - Izrael - SHBA

2019-03-21

Për bashkëpunimin Greqi - Qipro - Izrael - SHBA
Si "pikë referimi" i zhvillimeve paraqitet takimi trepalësh mes Greqisë - Qipros - Izraelit, me pjesëmarrjen e Ministrit të Jashtëm Amerikan, Pompeo, në Jerusalem. ...